Logo-konferencji

Co warto zobaczyć w Łodzi

Ponieważ Konferencja BioOpen to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń naukowych, ale również idealny czas na poznawanie nowych miejsc, prezentujemy Wam kilka punktów na mapie Łodzi, które koniecznie trzeba zobaczyć. Są to oczywiście tylko propozycje – Łódź jest pełna tajemnic i każdy może znaleźć coś dla siebie. Dajcie się porwać atmosferze i klimatowi tego niezwykłego miasta!


Ulica Piotrkowska
Reprezentacyjna ulica Łodzi, wizytówka miasta i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie, licząca ok. 4,2 kilometra. Piotrkowska od początku istnienia miasta stanowiła jego oś centralną, będąc najpierw głównym traktem komunikacyjnym, a następnie centrum handlu i rozrywki, gdzie koncentrowało się życie rozrastającej się aglomeracji. Ulica podupadła znacznie po II wojnie światowej, jednak po 1990 roku została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, pełniącego rolę podobną do rynku starówek innych miast. Dziś jest to głównie miejsce odpoczynku i rozrywki, pełne restauracji, pubów i sklepów. To tutaj również koncentruje się kulturowe życie Łodzi dzięki licznym festiwalom, takim jak np. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła „Light Move Festival”.
Początek ulicy Piotrkowskiej stanowi Plac Wolności, gdzie warto zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka”, będące fragmentem ponad 4000-kilometrowej podziemnej sieci łódzkich wodociągów i kanałów. Muzeum Kanału mieści się pod placem Wolności, w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku. Korytarzem „Dętki”, długim na 142 metry, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. „Dętka” jest pierwszym kanałem w Polsce otwarty dla zwiedzających. Na szczególną uwagę zasługuje adres Piotrkowska 3, czyli tzw. Pasaż Róży, podwórze dawnego Hotelu Polskiego, gdzie ściany oficyn wyłożono wieloma fragmentami luster o nieregularnych kształtach. Instalacja autorstwa Joanny Rajkowskiej jest największą szklaną mozaiką w Polsce

Fot. Paweł Augustyniak


Pałac Izraela Poznańskiego
„Łódzki Luwr”, pałac fabrykancki z XIX wieku u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, został pierwotnie zaprojektowany jako obiekt reprezentacyjno-handlowy i mieszkalny po zakupieniu przez Izraela Poznańskiego w 1877 roku narożnej kamienicy o skromnej elewacji wraz z budynkami gospodarczymi, placem i ogrodem. Do wielokrotnych przekształceń budynku w stylu francuskiego neorenesansu i neobarokowym doszło w latach 1888–1903, według projektu Hilarego Majewskiego i Adolfa Zeligsona. Późniejsze przebudowy związane były ze zmianą jego użytkowników. Od 1975 roku część rezydencji rodziny Poznańskich jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Instytucja od samego początku istnienia rozpoczęła długotrwałą przebudowę, renowację, i konserwację w trosce o przywrócenie budynkowi dawnej świetności.

Fot. Paweł Augustyniak


Manufaktura
Tuż obok Muzeum Miasta Łodzi mieści się Centrum Handlowe Manufaktura, utworzone na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. W XIX wieku był to blisko 30 ha kompleks, w skład którego wchodziły m. in. tkalnie, przędzalnia, drukarnia tkanin, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny i budynki mieszkalne dla robotników. Przebudowa dawnej fabryki została tak przeprowadzona, aby podkreślić dawny klimat tego miejsca. Dominują tu stare, pofabryczne budynki z czerwonej cegły, całkowicie przebudowane wewnątrz, wpisując się tym samym w rewitalizacyjne działania mające na celu zachowanie atmosfery urbanistycznej dawnej Łodzi przemysłowej. W Manufakturze znajduje się ok. 260 sklepów, centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny oraz ok.60 restauracji i kawiarni.


Fot. Paweł Augustyniak


EC1 Łódź – Miasto Kultury
Elektrownia przy ul Targowej w Łodzi (EC1) to pierwsza łódzka elektrownia, uruchomiona w 1907 roku przy ul. Targowej, działająca do 2001 roku. Zespół budynków dawnej EC1 poddano rewitalizacji, celem przekształcenia go w centrum naukowo-kulturalne. EC1 jest elementem tzw. Nowego Centrum Łodzi, ośrodka kultury, które w przyszłości ma powstać na terenie otaczającym dzisiejszy Dworzec Łódź-Fabryczna. Od 2008 roku ma tu swoją siedzibę łódzka wytwórnia filmowa Se-ma- for, polski producent dwukrotnie nagrodzony Oscarem. Oprócz studia filmowego działa też na terenie EC1 Fundacja Filmowa Se-ma- for i Muzeum Bajki, gdzie można obejrzeć lalki, dekoracje filmowe, sprzęt zdjęciowy do animacji i filmy Se-ma- fora.
EC1 – Miasto Kultury ma pełnić funkcje kulturalno-artystyczne i edukacyjne. Rewitalizacja budynków danej elektrociepłowni, podobnie jak w przypadku Manufaktury, zakłada utrzymanie wyjątkowego, postindustrialnego charakteru tego obszaru, przy jednoczesnym przygotowaniu go do nowych funkcji.
W skład kompleksu wchodzą również planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki, największy obiekt tego typu w Polsce. Stałe ekspozycje składają się z interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji.

Fot. Paweł Augustyniak


Księży Młyn
Zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824. Nazwa tej wyjątkowej dzielnicy pochodzi od dawnej osady młyńskiej, która w XV wieku należała do proboszcza niewielkiej wówczas Łodzi. Obecną formę przybrała zaś dopiero cztery stulecia później za sprawą Karola Scheiblera, który zlecił budowę kompleksu mieszkalno-przemysłowego na terenie Księżego Młyna. Pod koniec XIX w. powstała tu największa przędzalnia w Królestwie Polskim, osiedle dla robotników, dwa szpitale, szkoła, remiza strażacka, gazownia, dom kultury, liczne bocznice kolejowe oraz imponujący zespół pałacowy. Księży Młyn stał się wtedy prawdziwym „miastem w mieście”, które uzyskało nawet prawo do niezależnej od Łodzi jurysdykcji.
Wyjątkowe świadectwo XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i jeden z dwóch takich kompleksów budowlanych w całej Europie, łódzki Księży Młyn jest idealną propozycją na spędzenie weekendu. Do dziś Księży Młyn zachował się w niezmienionej formie, a turyści mogą spacerować pomiędzy jego budynkami z czerwonej cegły.
Na terenie dawnego pałacu Karola Scheiblera w pobliżu parku Źródliska mieści się Muzeum Kinematografii, jedyne o takim profilu w Polsce, idealnie wpisujące się w klimat filmowej Łodzi. W zbiorach muzeum znajduje się około 50000 eksponatów związanych z przemysłem filmowym, w tym około tysiąc filmów na taśmach celuloidowych i wideo.

Fot. Paweł Augustyniak